Za hospodársku krízu môže nedostatok žien v Číne

Autor: Rado Baťo | 3.2.2010 o 8:40 | (upravené 3.2.2010 o 11:30) Karma článku: 14,09 | Prečítané:  15022x

Za posledný rok som prečítal toľko kníh, článkov a blogov o príčinách a dôsledkoch svetovej hospodárskej krízy, že som sa tejto témy prejedol do prasknutia. No po dlhých mesiacoch som natrafil na text, ktorý smelo ašpiruje na víťazstvo v kategórii najzaujímavejšie a najbláznivejšie. Za jednu z príčin, prečo mala pôvodne americká hypotekárna kríza taký silný dosah, zvyknú ekonómovia označovať globálne nerovnováhy na kapitálových a finančných trhoch. No a dvaja z nich tvrdia, že za všetkým treba hľadať ženu. A čínsku politiku kontroly pôrodnosti.

V Číne sa na každých sto dievčat narodí približne 122 chlapcov. Tento výrazný nepomer je dôsledok tradičnej preferencie mužských potomkov, ktorá bola zosilnená prísnou politikou kontroly pôrodnosti. Väčšine rodín dovolili čínski komunisti iba jedného potomka, v niektorých regiónoch dostávali páry výnimku, ak je prvé dieťa dievča. Navyše, vďaka prístupnosti lacných spôsobov určenia pohlavia rodičia častejšie využívajú možnosť prerušenia tehotenstva v prípade, ak je plod ženského pohlavia. V nádeji, že nabudúce sa im podarí  mužský potomok.

Výsledok je, že keď táto generácia vyrastie, každý piaty muž bude mať problém nájsť si manželku. V ekonomickom žargóne to znamená mimoriadne silnú konkurenciu na "sobášnom trhu". A jeden zo spôsobov, ako zvýšiť šancu syna na založenie rodiny sú úspory, tvrdia ekonómovia Shang-Jin Wei a Chiaobo Zhang. Čínske domácnosti majú mimoriadne vysokú mieru úspor, odkladajú si približne 30 percent disponibilného príjmu. Na porovnanie, aj najšetrnejšie domácnosti západného sveta usporia najviac okolo desatiny príjmov.

Tradične sa vysoký sklon k úsporám v Číne vysvetľuje kultúrou, obavami z nákladov na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť či neistú výšku penzií. Čínski komunisti sú totiž v prípade sociálnej podpory značne menej štedrí ako západní kapitalisti. No Wei a Zhang zistili, že oveľa šetrnejšie sú práve domácnosti so synmi. Navyše, miera úspor je najvyššia práve v tých regiónoch, kde je najväčší nepomer medzi počtom synom a dcér. Podľa nich je možné zhruba polovicu nárastu miery úspor za posledných 25 rokov pripísať atypickému pomeru ženských a mužských potomkov.

Z globálneho pohľadu vysoká miera úspor v Číne prispieva k vysokému prebytku bežného účtu platobnej bilancie a prehlbuje deficit Spojených štátov. A vplyvom tohto prebytku sa úrokové sadzby na finančných trhoch držali dlhodobo na nízkych úrovniach. Čo podporovalo rizikové správanie sa na amerických trhoch a ako jeden z mnohých faktorov prispelo ku kríze. "Žiadna diskusia o globálnych nerovnováhach nepriniesla na stôl otázku o politike kontroly pôrodnosti či právach žien, pretože nikto to nevidí ako problém spojený s ekonomickou politikou, " dodáva Wei. Pre toto mám rád ekonómiu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Minúta po minúte: Vláda bude mimoriadne rokovať o školách

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených.


Už ste čítali?