reklama

Prehrávame vojnu s aids

Wall Street Journal publikoval depresívny článok o vojne proti aids. Na príklade Ugandy ukazuje, ako kedysi žiarivý vzor africkej krajiny úspešne bojujúcej proti šíreniu vírusu HIV stratil ostražitosť. A zároveň upozorňuje, že Spojené štáty ako jeden z najvýznamnejších donorov momentálne nedokážu plniť záväzok dostatočne zvyšovať objem peňazí na financovanie antriretrovirálnej liečby. William Easterly a Laura Freschi - dvaja ekonómovia známi mimoriadne kritickým postojom k teórii a praxi medzinárodnej pomoci - rovno ohláslili, že vojnu s aids prehrávame.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

V roku 2008 pribudlo na svete 2,8 milióna ľudí infikovaných vírusom, väčšina z nich tradične žije v subsaharskej Afrike. Zvyšuje sa aj počet ľudí s prístupom k liečbe, ale so šírením vírusu nestačí držať krok. Cieľom OSN bolo do roku 2010 zabezpečiť "univerzálny prístup" k liečbe všetkým chorým, ktorí to potrebujú. Realita na africkom kontinente je 44 percent.

Podľa Easterlyho a Freschi je hlavná príčina neúspechu prílišná koncentrácia energie na peňazí na antiretrovirálnu liečbu a zaznávanie prevencie. Nech univerzálne poskytovanie liekov, ktoré chorým predlžujú život, vyzerá akokoľvek vznešene, je to zároveň aj riskantná cesta k úspechu. V prvom rade vytvára absolútnu závislosť prijímateľov na peniazoch donorov. Spojené štáty napríklad financujú 70 percent ugandského rozpočtu vyčleneného na boj s chorobou. Neexistuje prakticky žiadna nádej, aby bola krajina strednodobo schopná zaplatiť tieto náklady s vlastných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravda, že antiretrovirotiká čiastočne plnia aj preventívnu funkciu, keďže znižujú agresivitu vírusu. No na druhej strane ľudia reagujú rizikovejším správaním. Nakazenie sa vírusom HIV kedy znamenalo istú smrť. Dnes, keď sú k dispozícii lieky, ktoré síce vírus nezničia, ale chorí s ním dokážu žiť, táto bezprostredná hrozba zaniká. Reakciou je nižšia ostražitosť a laxnejší prístup k prevencii.

Nemohol som si v tejto súvislosti nespomenúť na prorocké slová Elisabeth Pisani z jej skvelej knihy The Wisdom of Whores: "Pre afrických lídrov (a nielen pre nich) je jednoduchšie pozorovať, ako zomierajú stovky tisíc dospelých ľudí, než povedať to, čo si každý potichu myslí: HIV sa šíri sexom. HIV je v Afrike veľa. Ergo, Afričania musia mať veľa sexu. Veľa nechráneného sexu."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bohužiaľ, kondómy sú dlhodobo neželané dieťa medzinárodného boja proti aids. Náboženské, ideologické a iné predsudky, neochota financovať preventívne programy, nepopulárnosť a náročnosť ich implementácie znamenajú, že vojnu s aids nateraz zrejme opäť prehrávame.

Rado Baťo

Rado Baťo

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  29x

A bookworm who makes money as a political engineer to buy more books Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu